
Feed their heads. Fuel their bodies. Fill their hearts.

A Food $ense Website
$1.20
15 ounces
8 cents per pound
=
a 10-ounce jar is $.90 and a 15-ounce jar is $1.20
The larger jar has a lower unit price than the smaller one.
$.90
10 ounces
9 cents per pound
=
For example:
-
Unit price is often printed on a sticker on the shelf at the grocery store. Check to see which supermarkets have unit pricing on the shelves.
-
If the unit price is not displayed, you can figure it out. The price of the product divided by the number of units (usually ounces) equals the unit price.
-
Unit pricing is the cost per unit (usually ounces) of an item.
-
Unit price compares only the price, not the quality of ingredients. If two products are otherwise the same, unit price tells which one is cheaper.
Unit Pricing



Using Unit Pricing to Help You Save
Price Per Person
-
When buying meats, think price per person, not price per pound.
-
The cost per person for a boneless roast may be less than for a bone-in roast, even if the cost per pound is more.
For example:
A boneless roast serves four people per pound. If it costs $4.80 per pound, it is $1.20 per person.
$1.20 per person
$4.80
4
=

Adapted from Eating Well for Less